Bratislava 16. novembra (TASR) – Erózia politických strán na Slovensku pokračuje.
Na margo výrazného úspechu nezávislých kandidátov v sobotňajších komunálnych voľbách ako pred štyrmi rokmi to uviedol politológ Miroslav Horský.
Horský pre TASR konštatoval, že sa podstatne zvýšilo zastúpenie nezávislých kandidátov, ktoré bolo výrazné už pred štyrmi rokmi. Sobotňajšie voľby podľa neho potvrdili aj dominantné postavenie strany Smer-SD, spokojné ešte môže byť KDH a strany zastupujúce maďarskú menšinu. „Zvyšok politických strán zaznamenal mimoriadne nízky počet voličov,“ uviedol.
Podľa Horského sa po druhýkrát ukázalo, že je mylné tvrdenie o tom, že dve najväčšie slovenské mestá sú baštou pravice. V Košiciach Smer-SD obhájil svoje pozície a v hlavnom meste zlyhal kandidát s podporou pravice aj ľavice.
„Bratislava je varovným signálom pre naše politické spektrum, aby v relatívne krátkom čase do volieb vyhodnotili tento fakt a pripravili resuscitáciu kľúčových hráčov politických strán,“ mieni Horský.
Podobne aj politológ Tomáš Koziak konštatoval „výrazné“ víťazstvo nezávislých v aktuálnych komunálnych voľbách. Predpovedá, že trend nepolitickej politiky bude pokračovať aj ďalej, vidí za ním znechutenie ľudí z politických strán a partokracie.
„Preto ľudia siahajú pri voľbe nezávislých kandidátov čoraz viac. Je to veľmi zlá vizitka pre politické strany,“ uviedol Koziak.
Politológ Martin Klus upozornil, že časť komunálnych politikov šla do volieb ako nezávislá práve kvôli nepopularite politických strán. „Neskôr sa pripoja ku konkrétnemu poslaneckému klubu,“ predpokladá.
Aj podľa Klusa vládnu stranu Smer-SD nemožno rozhodne označiť ako porazenú v týchto voľbách. „Úpadok sa nepotvrdil. Svoje pozície si do istej miery aj posilnili,“ uviedol. Z pohľadu Klusa neprepadla ani strana Sieť, ktorej podpredsedovia boli opäť zvolení za primátorov Martina a Prievidze.
Klus upozornil na to, že sa po týchto voľbách ešte zvýrazní stav, keď nezávislí primátori a starostovia budú mať ťažkosti pri komunikácii so zastupiteľstvami, v ktorých nemajú svojich prívržencov. Môže to podľa neho viesť k úvahám, či neprejsť na český model, kde primátorov a starostov volia zastupiteľstvá a nie občania.
0